Aikido

Aikido Nedir

Öncelikle 3 kelimeden bahsediyoruz: Ai (uyum, birleşme), Ki (ruh, yaşam gücü ya da evrensel enerji) ve Do (yol, sanat, çince tao) Bunlarda başka bir kelime türetiyoruz ve Aiki (yaşamla ya da enerjiyle uyum) diyoruz. Peki nasıl oluyor dediğinde ise Aikido (yaşamla uyumun yolu / sanatı) diyoruz.

Devamını oku

O-Sensei Morihei Ueshiba ve Aikido Tarihi

Aikido’nun kurucusu olan Morihei Ueshiba, 14 Aralık 1883 tarihinde şimdi Tanabe olarak bilinen Wakayama bölgesinde bir çiftçi ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelir. Beş çocuk içindeki tek erkektir. 

Devamını Oku

Oğuzhan Yılmaz Sensei

Oğuzhan Yılmaz Sensei, İda Dojo’nun kurucusu ve baş eğitmenidir. Aikido eğitimine 2000 yılında Hacettepe Üniversitesinde başlamıştır. 2001 yılından itibaren çalışmalarına, Ayhan Kaya Sensei’nin öğrencisi olarak devam etmiştir ve şu an Hombu Dojo Aikikai (Aikido World Federation) onayıyla 3.Dan sahibidir.

Devamını Oku

Çocukların Aikido Çalışması İçin 10 Neden

  1. Aikido agresif olmayan bir sanattır. Peki bu ne demektir? Bu şu demektir, aikido yaparken durup dururken kavga başlatamazsınız, sadece bir kavgayı sonlandırabilirsiniz. Aikido çocukları “Power Ranger Sendromu”ndan, dolayısıyla kavga, dövüş ve tekmelerden uzak tutar. Aikido teknikleri başka biri kuralları yıktığında başlar.
  2. Aikido çocuklara sakin olmayı öğretir. Elbette çocuklar her zaman sakin olamazlar ama aikido onlara bu şansı verir. Eğer okulda kıpırdamadan durmaları, bir ödeve odaklanmaları gerekirse aikido bunu tam olarak nasıl yapacaklarını öğretir.
  3.  Aikido pratik bir şekilde kendini korumayı öğretir.
  4. Aikido pozitif bir dünyaya bakışı öğretir. Bir şey yaratmak isteyenlerin dünyaya uyumla bakması gerektiğini gösterir. Eğer belaya yol açarsan kaybedeceğini, ama aklın doğru yoldaysa dünyanın senin ellerinde olduğunu öğretir.
  5. Aikido hayatı basit bir şekilde algılamayı öğretir.
  6. Aikido çocuğa okulda yardımcı olur. Bilgilerin daha kolay sindirilmesini, daha açık ve net biçimde düşünmeyi sağlar.
  7. Başka sporlarda başarıya yardım eder.
  8. Herkes aikido yapabilir, atletik bir beden gerektirmez. Aikido’da başarının anahtarı iyi bir gözlem, dikkat ve pozitif bir bakış açısıdır. Çocuklarımıza bundan daha iyi bir ders verebilir miyiz?
  9. Aikido küçük çocuklar için de uygundur. Hatta, küçücük çocukların kocaman büyükleri nasıl da yere devirdiğini görüp şaşırabilirsiniz. Aikido için kilo, boy önemli değildir.
  10. Aikido çocukları yorar. Böylelikle cumartesi akşamları erken yatarlar!