Sensei

Aile Ağacı

Saotome-shihan-Mitsugi Saotome Washington D.C.’deki Aikido Shobukan Dojo’nun baş eğitmeni ve aynı zamanda uluslararası bir birlik olan Aikido Schools of Ueshiba’ya bağlı 100’i aşkın dojonun da danışman eğitmenidir.

Saotome Sensei, bütün yaşamını Aikido çalışamaya ve öğretmeye adamıştır. 1955’te Aikido’nun kurucusu olan Morihei Ueshiba (O Sensei)’nin yanında deneyimsiz bir öğrenci olarak başlamıştır ve kurucunun 1969 Nisan’daki vefatına kadar yaklaşık 15 sene eğitimine devam etmiştir.

1960’dan 1975’kadar Saotome Sensei Japonya Tokyo’daki World Aikido Headquerters (Dünya Aikido Merkezi) de eğitim vermiştir. Bu süre içinde,birçok rütbe, başarı ve onura layık görülmüştür. Aikido kavramını ve bilgisini yaymak amacıyla Japonya’da ve yurtdışında birçok tanıtım ve katkıda bulunmuştur.

1975’te Saotome Sensei, Amerika’ya gelmek için Tokya’daki World Aikido Headquarters (Dünya Aikido Merkezi)’daki oldukça saygı gören mevkisinden ayrılmaya karar vermiştir. Kendi doğduğu ülkeden ayrılma kararı hakkında soru sorulduğu zaman şu şekilde cevap vermiştir:

“Dünyanın gözleri Amerika’nın üstünde. Bu ülke büyük bir tecrübedir, farklı kültürel geçmişe sahip insanların birarada yaşadığı ve dünyanın bir ulusa yoğunlaştığı bir karışımdır. Aikido’nun amacı ve O Sensei’nin hayali de dünyadaki bütün insanların bir aile olarak, birbirleriyle ve çevreleriyle uyum içinde yaşamasıdır. Amerika’da bunu gerçekleştirmek için fırsat vardır.”

Hem ülke içinde hem de yurtdışında programlanan düzenli seminerlere ek olarak Saotme Sensei, özel seminerler de vermiştir. Bunlar U.S. Military Special Forces (Amerika Askeri Özel Kuvvetler) semineri ve Washington D.C’deki U.S. Security Forces (Amerikan Güvenlik Kuvvetleri) özel eğitimi de dahildir. Dünya barışı çabalarında Aikido’nun rolü konusunda Birleşmiş milletler genel toplantısında konuşma yapmıştır.

Saotome Sensei Aikido hakkında basılmiş iki kitap yazmıştır. Aikido and the Harmony of Nature (Aikido ve Doğanın Uyumu) ve The Principles of Aikido (Aikido’nun Prensipleri). Aynı zamanda birçok video kaseti de yapmıştır.

ikeda shihanHiroshi Ikeda Boulder Aikikai organizasyonunun kurucusu ve baş eğitmenidir. Bu okul Boulder, Colarodo, ABD’de bulunmaktadır. Ikeda Sensei 7.Dan derecesini Mitsugi Saotome Shihan aracılığıyla ve Aikido World Federation (Honbu Dojo) ‘dan almıştır.

Ikeda sensei aikido çalışmalarına 1968 yılında Kokugakuin Üniverisitesi, Tokyo da başlamıştır. 1978de Saotome Sensei’n peşinden Sarasota, Florida’ya gitmiştir. 1980’de Boulder’a Boulder Aikikai’yi kurmak için yerleşmiş ve Saotome Sensei’nin Aikido Schools of Ueshiba okullarına yardımcı olmaktadır.

İkeda sensei ailesi ile birlikte Boulderda yaşamaktadır. Burada Boulder Aikikai de aikido öğretimine devam ederken bir yandan da savaş sanatları imalatı ve mail siparişi şeklinde işleyen Bujin Design Şirketini yönetmektedir. Ayrıca ülke çevresindeki dojolarda misafir eğitmen olarak seminerler vermektedir.

Ayhan Kaya Sensei, İstanbul Aikikai Organizasyonu’nun kurucusu ve baş eğitmenidir. Kaya Sensei, finans sektöründeki 16 yıllık profesyonel iş hayatını 2010 yılında noktaladıkdan sonra Aikido çalışmalarına ağırlık vermiştir. Mitsugi Saotome Shihan tarafından 6. Dan derecesi için önerilen Kaya Sensei’ye Aikido’nun Japonya’daki merkezi olan Aikikai World Federation (Honbu Dojo) tarafından eğitmenlik rütbesi verilmiştir.

Kaya Sensei, aikido çalışmalarına 1992 yılında Akyurt Aikido Okullarında İstanbul’da başlamıştır. 1999′da Kenji Kumagai Shihan’ın önerisi ve yönlendirmesi ile M. Saotome Shihan’ın peşinden United States, Washington DC’ye gitmiştir. 2000 yılında ise merkezi Amerika’da bulunan ve Aikido sanatının kurucusu olan Morihei Ueshiba (1883-1969) ile 15 yıldan daha uzun süre çalışmış ve 50 yıldır Aikido eğitmenliği yapan Mitsugi Saotome Shihan tarafından Aikido Schools of Ueshiba (ASU)Organizasyonu’na kabul edilmiştir. Her yıl ABD’de yapılan M.Saotome Shihan ve H.Ikeda Shihan’ın seminerlerine katılmaktadır.

22 yıldır eğitmenlik yapan Kaya Sensei, 2002 yılından bu yana Terakki Vakfı Okulların’da çocuk, genç ve yetişkinlere eğitim vermektedir. Aikido’nun birleştirici unsurunu yaymak için İstanbul Aikikai Organizasyonu’na bağlı dojolarda, Askeri okullarda ve Aiki felsefesinin iş hayatına uyarlanışı ile ilgili olarak şirketlerde eğitim seminerleri düzenlemekte ve ASU Organizasonu’na bağlı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Kaya Sensei’nin ayrıca, Aikido sanatı üzerine yazmış olduğu “AIKIDO Çocuklar için Akıl ve Bedenin Uyumu” isimli bir kitabı bulunmaktadır.

Ayhan Kaya, savaş sanatı çalışmalarına son birkaç yıldır Systema’yı da eklemiştir. Vladimir Vasiliev tarafından belgelendirilmiş, Rus Savaş Sanatı Systema’nın Türkiye’deki ilk ve tek sertifikalı eğitmenidir. Systema sanatını, Chicago Systema’nın eğitmeni, birçok uluslararası workshoplara ve kamplara katılmış, tecrübesini ve yaratıcılığını sınıflarına da taşıyan Kevin Choate ile çalışmaktadır.

Oğuzhan YılmazOğuzhan Yılmaz, Aikido eğitimine 2000 yılında Hacettepe Üniversitesinde başlamıştır. 2001 yılından itibaren çalışmalarına, Ayhan Kaya Sensei’nin öğrencisi olarak devam etmiştir ve şu an Honbu Dojo Aikikai (Aikido World Federation) onayıyla 3.Dan sahibidir.

2009′da, Ayhan Kaya Sensei yönetimindeki  İstanbul Aikikai organizasyonun Ankara baş eğitmeni unvanıyla Ankara Aikikai Fudoshin Dojo’yu kurarak, yetişkin ve çocuklara özel dersler vermeye başlamıştır. Ardından 2018 yılı sonunda Burhaniye/Balıkesir'e yerleşmiş ve bu kez İda Dojo'yu kurmuştur.

Bugüne kadar eğitimine aralıksız devam ederken, Hiroshi İkeda Shihan, Chiristian Tissier Sensei, Kevin Chote Sensei, John Messores Sensei gibi isimlerle çalışma şansı bulmuştur.

Bununla beraber  Oğuzhan Yılmaz, bir çok yerel ve uluslararası sivil toplum organizasyonunda çeşitli görevler almıştır. Greenpeace Uluslararası Çevre Organizasyonu’nda proje koordinatörlüğü yapmış ve 12 yıl süresince tüm çalışmalarda gönüllü olarak yer almıştır. Bu bakış açısıyla Aikido çalışmalarını, çevresine ve kendine saygılı bireylerin yetişmesine katkıda bulunacak şekilde sürdürmektedir.

Aynı zamanda amatör bir yazar olarak, 2010 yılından beri, deneyimlerini ve konuyla ilgili üst düzey eğitmenlerin yazılarından yaptığı çevirileri  “Boş Ayna” adlı blogta yayınlamakta ve aynı zamanda “Prensese Mektuplar” adlı blogda yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir