İçeriğe geç

İleri bir tarihe ertelendi !

24 Mart tarihinde yapmayı planladığımız bu etkinlik ileri bir tarihe ertelenmiştir. En kısa zamanda yeni tarihin duyurusunu yapacağız.


Aikido, en basit anlamıyla, yaşamla uyumun yolu/sanatı olarak dilimize çevrilebilir. Aikido, yaşam alanımızı, ruhsal ve fiziksel dengemizi koruyabilmek için bir yol sunan barış sanatıdır. Savaşmak için güç biriktirmenin ya da yalnızca güç kullanarak savaşmanın aksine Aikido’nun amacı bireyin zerafetidir.

Aikido güçlü bir beden ve sakin bir zihinle, saldırmak yerine savunmayı koyarak çatışmaları çözümlemeyi hedefler. Bu bakış açısıyla yola çıkarak günümüz dünyasında neredeyse her gün yüzleşmek durumunda kaldığımız fiziksel ve ruhsal şiddete, bireyin kendini keşfetmesi, içgüdülerini eğitmesi ve böylece davranış kalıplarından kurtulmasıyla yoluyla bir çözüm sunar.

Aikido Felsefesi ve Şiddetsizlik Pratiği

Bu çalışmada Aikido felsefesi ve uygulamasının temelleri üzerinden, bedensel farkındalık, mesafe, temas, gerginlik, korku ve şiddet /şiddetsizlik ilişkisine ve bu fikirleri nasıl hayata geçirebileceğimize bakacağız. Çalışmanın bir kısmında konuşacağız, dinleyeceğiz, düşüneceğiz ve ifade edeceğiz. İkinci bir kısımda ise bunları uygulamak üzere hareket edeceğiz, deneyeceğiz ve deneyimleyeceğiz. 

Özetle barış sanatı felsefesini zihinlerimize ve bedenlerimize nasıl uygulayabileceğimize bakacağız.

  • Çalışmaya rahat kıyafetlerle katılmanızı öneririz. 
  • Yanınızda su mataranızı ve değiştirmek üzere yedek kıyafetinizi bulundurunuz. 
  • Not almak için bir küçük defter ve kalem almayı unutmayınız. Belki gerekebilir. 
  • Katılımcı sayısı sınırlı tutulacağı için ön kayıt yaptırmayı unutmayınız. 

Kayıt İçin: 0 505 700 31 05
Tarih: 24 Mart 2022 / 19:00
Yer  : İda Dojo Edremit

Katkı:
Bu çalışmaya bütçenize göre 50tl – 200tl aralığında bir katkı yaparak katılabilirsiniz. Yapacağınız katkılar İda Dojo’yu destekleyecek ve gerektiğinde burslu katılımcılara yer açmamıza yardımcı olacaktır.

Çalışmanın Devamı:
Bu atölyenin düzenli aralıklarla devam etmesini planlıyoruz. Bundan sonrasının planını katılımcılarla birlikte yapacağız.  

“Budo rakibinizi güçle devirmek ya da dünyayı silahlarla yok oluşa sürüklemek için bir araç değildir. Gerçek Budo evrenin ruhunu kabul etmek, dünya barışını korumak, doğadaki her şeyi doğru bir şekilde üretmek, korumak ve yetiştirmektir.”

O’Sensei Morihei Ueshiba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir