İçeriğe geç

“Gerçek zafer rakibinizi yenmekten gelmez.
Gerçek zafer sevgiden ve düşmanın kalbini değiştirmekten gelir.”

O-Sensei Morihei Ueshiba

Aikido

Aikido Seminer
Etkili kendini koruma yolu

Aikido tüm bunların yanı sıra etkili bir kendini koruma yöntemidir. Yaş, cinsiyet ya da fiziksel özelliklerden bağımsız olarak her birey, şiddete başvurmadan, şiddete karşı kendini korumayı öğrenebilir.

Çatışma Çözümleme ve Üstün Pozisyon

Teknik beceri, bedensel ve ruhsal denge, odaklanma ve kontrol artıkça kişi, karşılaştığı durumlarda ilk göze çarpanın dışında başka alternatif çözümlerinde olduğunu farketmeye başlar. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak üstün pozisyonu öğrenen kişi, fiziksel ya da fikirsel çatışmaları uyum yoluyla çözebilmeyi öğrenir.

Özgüven ve Kontrol

Saldırganlığın çoğunlukla korkudan kaynaklanır. Kişinin kendine olan inancı geliştikçe korku yerini özgüvene bırakır. Özgüveni yerinde olan kişi fiziksel ya da sözlü herhangi bir saldırı karşısında aynı şekilde cevap vermeye ihtiyaç duymaz. Durumu kişiselleştirmez, sakin kalır ve çözüm üretir.

Koordinasyon ve Odaklanma

Aikido temel teknikleri, basit çalışmalardan başlar ve giderek daha komplike hale gelir. Böylece denge ve koordinasyon becerisi gelişir. Çalışmalar sağ ve sol şeklinde tekrarlandıkça, bedenin her iki tarafınında eşit biçimde kullanılmasını sağlar. Aynı anda hem kendi bedenini hem de çalışma arkadaşını kontrol etmeye çalışan öğrenci, giderek odaklanma yeteneğini geliştirir.

Yardım ve Destek

Aikido çalışmasında müsabaka ve yarışma yoktur. Çalışanlar birbirlerine yardım ederek öğrenirler. Dolaysıyla kazanma, rakibi alt etme ve hırs gibi duygular, yerini yardıma, korumaya ve güvene bırakır.

Postür Bozuklukları

Yan bağlar ve tendonlar üzerindeki etkisi, nefes kullanımı, bedenin ağırlık merkezinin tanımlanması ve kullanımı sayesinde duruş bozukluklarının düzeltilmesinde oldukça etkilidir. Keza omurganın doğru pozisyonda olmaması çalışmayı etkileyeceği için öğrenci ister istemez -eğitmenin yardımıyla- doğru duruşu bulmak ve çalışmanın her anında korumak durumunda kalır.

Kas ve kemik gelişimi

Aikido eğitimi, uzun ve esnek kas yapısını destekler. Kasların boyut kazanması için yapılan güç geliştirme antremanlarının aksine kişinin yapısını korumasını ve dayanıklılık geliştirmesini sağlar. Bu noktada küçük yaşlardaki öğrencilerin fiziksel gelişimine -doğal sürece engel olmadan- katkı sağlar. Eklemlerin ve iskelet yapısının sağlamlığını sağlayan tendonların güçlenmelerini ve esneklik kazanmalarını sağlar. Aynı zamanda yüksek tempolu bir çalışma olduğundan kondisyonu ve nefes kapasitesini geliştirir.

Eğitmen

Oğuzhan Yılmaz

Oğuzhan Yılmaz, İda Dojo’nun kurucusu ve eğitmenidir. Aikido eğitimine 1999 yılında Hacettepe Üniversitesinde başlamıştır. 2001 yılından itibaren çalışmalarına, Ayhan Kaya Sensei’nin öğrencisi olarak devam etmiştir ve şu an Hombu Dojo Aikikai (Aikido World Federation) onayıyla 4. Dan sahibidir.

Köklerimiz

İda Dojo, Japonya’da bulunan Aikikai Vakfı (Hombu Dojo Aikikai) tarafından resmi olarak tanınmış ve Ayhan Kaya Sensei tarafından yönetilen İstanbul Aikikai organizasyonuna bağlıdır.
Bununla birlikte takip ettiğimiz öğretmenler zincirini burada bulabilirsiniz.

ADRES:
Cennetayağı Mh. 799.sk No: 10/A
10300 Edremit / Balıkesir

Oğuzhan Yılmaz
0 505 700 31 05
idadojo@gmail.com