İçeriğe geç

Mitsugi Saotome Washington D.C.’deki Aikido Shobukan Dojo’nun baş eğitmeni ve aynı zamanda uluslararası bir birlik olan Aikido Schools of Ueshiba’ya bağlı 100’i aşkın dojonun da danışman eğitmenidir.

Saotome Sensei, bütün yaşamını Aikido çalışamaya ve öğretmeye adamıştır. 1955’te Aikido’nun kurucusu olan Morihei Ueshiba (O Sensei)’nin yanında deneyimsiz bir öğrenci olarak başlamıştır ve kurucunun 1969 Nisan’daki vefatına kadar yaklaşık 15 sene eğitimine devam etmiştir.

1960’dan 1975’kadar Saotome Sensei Japonya Tokyo’daki World Aikido Headquerters (Dünya Aikido Merkezi) de eğitim vermiştir. Bu süre içinde,birçok rütbe, başarı ve onura layık görülmüştür. Aikido kavramını ve bilgisini yaymak amacıyla Japonya’da ve yurt dışında birçok tanıtım ve katkıda bulunmuştur.

1975’de Saotome Sensei, Amerika’ya gelmek için Tokya’daki World Aikido Headquarters (Dünya Aikido Merkezi)’daki oldukça saygı gören mevkisinden ayrılmaya karar vermiştir. Kendi doğduğu ülkeden ayrılma kararı hakkında soru sorulduğu zaman şu şekilde cevap vermiştir:

“Dünyanın gözleri Amerika’nın üstünde. Bu ülke büyük bir tecrübedir, farklı kültürel geçmişe sahip insanların bir arada yaşadığı ve dünyanın bir ulusa yoğunlaştığı bir karışımdır. Aikido’nun amacı ve O Sensei’nin hayali de dünyadaki bütün insanların bir aile olarak, birbirleriyle ve çevreleriyle uyum içinde yaşamasıdır. Amerika’da bunu gerçekleştirmek için fırsat vardır.”

Hem ülke içinde hem de yurtdışında programlanan düzenli seminerlere ek olarak Saotome Sensei, özel seminerler de vermiştir. Bunlar U.S. Military Special Forces (Amerika Askeri Özel Kuvvetler) semineri ve Washington D.C’deki U.S. Security Forces (Amerikan Güvenlik Kuvvetleri) özel eğitimi de dahildir. Dünya barışı çabalarında Aikido’nun rolü konusunda Birleşmiş milletler genel toplantısında konuşma yapmıştır.

Saotome Sensei Aikido hakkında basılmiş iki kitap yazmıştır. Aikido and the Harmony of Nature (Aikido ve Doğanın Uyumu) ve The Principles of Aikido (Aikido’nun Prensipleri). Aynı zamanda birçok video kaseti de yapmıştır.

M.Saotome Shihan tarafından kurulan Aikido Schools Of Ueshiba (ASU) organizasyonuna buradan ulaşabilirsiniz:
www.asu.org

M.Saotome Shihan’ın kapsamlı biografisini okumak için tıklayınız:
Tasatımla Yaşamak: Saotome Shihan, O-Sensei’nin Öğrencisi ve ASU’nun Kurucusu