İçeriğe geç
Anasayfa » Blog » Yoga Nedir?

Yoga Nedir?

  • Yoga

Yoga nedir?

Yoga beden ve zihin çalışmalarını kapsayan bir disiplin ve uygulamadır. Hareket yoluyla, nefesleri, eklemleri, kasları bir bütün olarak çalıştırır. Bedensel pratik yoluyla zihinle de ince ince çalışmaya yol açar. Yoga pratiği matın üstünden gündelik hayata, bireysel alandan ilişkilere ve topluluklara doğru genişler. Mevcut olanı fark etmenin aracı olarak bedeni kullandığımız, beden-zihin birliğini ve dengesini araştırmanın bir yoludur.

Yoga ne değildir?

Yoga bedensel bir çalışma içerse de sportif bir faaliyet değildir. Mevcut olan durumu algılama ve fark etme halidir, salt mutluluk ve huzur bulma etkinliği değildir. Yoga pratiği yapmak için bir bedene sahip olmanız yeterlidir; beden yapısı, kondisyon, esneklik, cinsiyet ya da deneyim ayırt etmez.

Herkesin bedenine uygun olanı bulmasına alan açar.

Bedensel ve zihinsel teknikler yoluyla kişinin kendine merceği tutmasına vesile olacak Yoga pratiğini deneyimlemeye, merak ettiklerinizin peşine düşmeye, ne olduğunu anlamasanız da denemeye İda Dojo’ya bekleriz.

“Neler olup bittiğini bildiğimiz tek zaman yerin ayaklarımızın altından kaydığı ve ayaklarımızı basacak hiçbir yer bulamadığımız zamandır.”

Pema Chödrön